17 edycja Międzynarodowodego Festiwalu Filmowego Tofifest 2019 właśnie dobiegła końca. Przez 9 dni mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniach pełnych niepokorności. Projekcie filmów kina niezależnego, spotkania z artystami oraz dwa szalone koncerty. O jednym z nich możecie przeczytać we wcześniejszym wpisie. Teraz natomiast krótkie podsumowanie festiwalu i relacja z koncertu zamknięcia.

Tofifest 2019 – filmowi zwycięzcy

Tofifest 2019
 
Grand Prix w konkursie ON AIR otrzymał film „Let There Be Light”, reż. Marko Škop. Był pierwszym filmem, który miałam okazję zobaczyć. Na facebookowym profilu strony macie moją recenzję, świeżo po seansie.
 

Jabub Gierszał

Jury Studenckie Złotego Anioła przyznało reżyserce filmu „Papicha”. Opowiada on historię kobiety, która robi pokaz mody w geście sprzeciwu wobec seksualnej opresji w jej kraju.

Jury Młodzieżowe natomiast przyznało nagrodę filmowi „My Thoughts Are Silent” w reżyserii Antonio Lukic.

Katarzyna Figura

Złotego Anioła w konkursie Shortcut, którego przewodniczącą była Katarzyna Figura otrzymał film „Watermelon Juice”.

Watermelon Juice

Mam nadzieję, że ten film będzie nadzieją dla wielu kobiet, które noszą w sobie doświadczenie molestowania i pozwoli im docenić piękno życia – powiedziała reżyserka Irene Moray.

Animal Behaviour

„Animal Behaviour” w reżyserii Davida Fine’a i Alison Snowden otrzymało wyróżnienie od jury. Kanadyjska animacja opowiada historię grupy zwierząt chodzących na terapię.

Jan Komasa

Nagrodę publiczności w konkursie From Poland zdobył film „Boże Ciało”. Filmy robię zawsze z myślą o widzach i dla widzów. Nie ma nic lepszego niż być docenionym przez własną widownię – tak we wiadomości podziękował reżyser Jan Komasa, który nie mógł osobiście odebrać nagrody.

Krzysztof Globisz

Złote Anioły za niepokorność twórczą powędrowały do: Agnieszki Holland, Pawła Pawlikowskiego i Dawida Ogrodnika. Statuetkę za całokształt twórczości odebrał Krzysztof Globisz, który został nagrodzony owacjami na stojąco. Specjalny Złoty Anioł otrzymał Włodzimierz Niderhaus.

Miasto, Masa, Maszyna – koncert zamknięcia

Aga Czyż

Uroczystą galę zakończyły występy Kayah, Pauliny Przybysz, Tomasza Pacaka oraz Agi Czyż. Najbardziej spodobało mi się wykonanie „Sweet Dreams” Eurythmics by Kayah.

Artyści tak dopasowali swoje utwory, by podkreślić futurystyczny charakter koncertu. Usłyszeliśmy takie hity jak „Enjoy the Silence” Depeche Mode, czy „Self Control” Raf.
 
Tofifest 2019
 
Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tak inspirującym wydarzeniu. Czymś wyjątkowym było zebranie tylu artystów, ludzi sztuki i kultury, których łączy miłość do kina, w jednym miejscu. Biorąc udział w MFF Tofifest, rozkoszowałam się tym co przygotowano w moim mieście Toruniu. To były dni pełne wrażeń i dobrej zabawy.
 
Przygotowane przeze mnie recenzje filmów, możecie przeczytać na profilu facebookowym. Tam też zapraszam do galerii zdjęć z wydarzenia. Tofifest do zobaczenia za rok!
0 0 votes
Article Rating