Noc Muzeów zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo, bo 14 maja będzie można skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez muzea i instytucje kultury z całej Polski. W godzinach nocnych i to całkiem za darmo zabytkowe miejsca otworzą swoje drzwi na turystów, również w Toruniu. Zapraszam do zapoznania się z programem na 2022 rok, który będzie na bieżąco uzupełniany. Pierwsze obiekty już udostępniły harmonogram zwiedzania.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy.

Noc Muzeów w Toruniu

Noc Muzeów program – sobota 14 maja

Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz Staromiejski, ul. Rynek Staromiejski 1, godzina: 18:00

Wystawa „Józef Pietrzyk (1942–2020) – Czas przemijania” © muzeum.torun.pl

Ratusz Staromiejski znajduje się w samym centrum toruńskiej starówki. Jest jedną z największych i najbardziej imponujących budowli tego typu w Europie. W 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Ratuszu trwa wystawa „Józef Pietrzyk (1942–2020) – Czas przemijania”. To czternasta ekspozycja z zapoczątkowanego w 2007 roku cyklu, w którym Muzeum Okręgowe w Toruniu prezentuje dorobek twórców związanych z naszym miastem.

Naczelne miejsce w jego malarstwie zajmuje metafora – obrazy cechuje emocjonalne i intelektualne podejście do problematyki społecznej. W malarskiej twórczości Pietrzyka rozróżniamy kilka cykli, które układają się w następujące tematy: 1) Człowiek – jego miejsce w społeczeństwie, 2) Synteza, Symetria i Struktura i 3) Czas przemijania, w którym malarz połączył dwa poprzednie nurty tworząc kompozycje łączące abstrakcję i technikę z delikatnością natury ludzkiej i jej społecznym zaangażowaniem – tak wystawę opisuje: Anna Kroplewska-Gajewska

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, ul. Wały Generała Władysława Sikorskiego 19, godzina: 18:00
Ilona pisze Noc Muzeów

Europejska Noc Muzeów i wernisaż wystawy „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” © etnomuzeum.pl

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2022 w Muzeum Etnograficznym o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż ze zwiedzaniem nowej wystawy czasowej „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”, a od godziny 19:00 do północy można będzie dodatkowo zwiedzać wystawę stałą „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”.

Wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” prezentuje zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Kuratorzy z antropologiczną wrażliwością badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała – etnomuzeum.pl

Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, godzina: 16:00
Noc Muzeów w Toruniu

Wystawa „Sean Scully. Painting and sculpture | Malarstwo i rzeźba” ©allevents.in

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CSW zaprasza na wyprawę w głąb sztuki – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z jednym opiekunem.

Jest to pomysł na nieszablonowe zwiedzanie aktualnych wystaw. To swego rodzaju ekspedycja, podczas której w atrakcyjny, przystępny i każdorazowo dostosowany do wieku uczestników sposób, wprowadzamy w świat sztuki. Podczas spotkania dzieci i opiekunowie aktywnie uczestniczą w spotkaniu, realizując przygotowane przez Dział Edukacji inspirujące zadania. Czas trwania: 1 godzina.

Zapraszamy na wspólny familijny spacer po wystawie Sean Scully „Malarstwo i rzeźba” ze specjalnie wyposażonym Koszem. Kosze wypełnione są kartami z zadaniami, kolorowankami i propozycjami działań związanych z wystawą oraz zawierają zestaw materiałów plastycznych przydatnych w zabawie. Kosze wraz z zawartością wypożyczane są bezpłatnie – csw.torun.pl

Uwaga – obowiązują zapisy: eduakcje@csw.torun.pl lub tel. 56 610 97 16 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30–16.00 lub w sobotę i niedzielę od godz. 10.00 pod numerem 56 610 97 18). Liczba miejsc ograniczona! Limit miejsc: 15 osób.

Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, godzina: 17:30
Noc Muzeów

RYSOWAĆ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego © wozownia.pl

Punktem wyjścia Nocy Muzeów w Wozowni 2022 będzie prezentowana aktualnie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego. Tematyka prac zgromadzonych na wystawie nawiązuje do astronomii, przenosząc związane z nią skojarzenia na grunt sztuki. Młodzi artyści posłużyli się w tym celu różnorodnymi technikami rysunkowymi: poczynając od rysunku klasycznego, przez rysunek użytkowy, ilustracyjny, poprzez rozwiązania mniej konwencjonalne, przybierające formę animacji, akcji, performance, instalacji, aż po realizacje czysto konceptualne. Eksperymentami rysunkowymi studentów z różnych stron świata będzie można nasycić zmysły zwiedzając wystawę indywidualnie (w godzinach 17.30–22.30) lub w towarzystwie kuratorek, Aleksandry Sojak-Borodo i Martyny Rzepeckiej, w ramach oprowadzania, które rozpocznie się o godz. 19.00.Noc Muzeów w Wozowni to jednak nie tylko oglądanie wystaw, ale także szereg wydarzeń towarzyszących i działań warsztatowych. Już od godziny 16.30 młodzież, dorosłych oraz dzieci z opiekunami zapraszamy do zabaw fotograficznych na warsztatach cyjanotypii „Światłokopie”. Poprowadzi je kolektyw Good Night, który po godzinie 20.00 spotka się także z szerszą publicznością. W czasie swojej prezentacji pt. „300 tys. km/s” członkowie grupy opowiedzą m.in. o swoich działaniach z pogranicza sztuki i astronomii oraz doświadczeniach fotografowania zjawisk świetlnych na niebie w różnych rejonach świata.

W czasie Nocy Muzeów zapraszamy także na plakato- i książkobranie (od 18.00). Uwolnimy afisze i katalogi z galeryjnych magazynów i pozwolimy, by znalazły nowe domy – wozownia.pl

Szczegółowy program Nocy Muzeów w Wozowni:

17:30–22:30 – zwiedzanie aktualnej wystawy: „Rysować ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego”

16.30 – Światłokopie – warsztaty cyjanotypii

Warsztaty inspirowane są światłem i jego rolą w astronomii i sztuce – w szczególności fotografii. Podczas spotkania dowiemy się, jak szybko uzyskać obraz fotograficzny metodą stykową, czym w fotografii jest pozytyw i negatyw oraz jak je wykonać. Warsztaty poprowadzi Good Night Collective i będą dostępne dla młodzieży, dorosłych oraz dzieci 99+ wraz z opiekunami. Obowiązują zapisy: info@wozownia.pl lub telefonicznie: 56 622 63 39 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00.

18:00 – Plakato- i książkobranie

19:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rysować”. Zwiedzanie poprowadzą: Aleksandra Sojak-Borodo i Martyna Rzepecka.

20:00 – 300 tys. km/s – prezentacja i spotkanie z Good Night Collective

300 tysięcy kilometrów na sekundę. Właśnie z taką prędkością światło porusza się po wszechświecie. To powszechne zjawisko okazuje się być jedną z największych tajemnic kosmosu, a także naszego życia na Ziemi. Podczas spotkania członkowie kolektywu Good Night opowiedzą o tym, czym jest światło i jaka jest jego rola w sztuce i nauce. Poznamy tajniki fotografowania światła oddalonego od nas o biliony kilometrów. Dowiemy się także, jakie zagrożenia niesie ze sobą zbyt duża ilość światła w naszym codziennym otoczeniu oraz jak wyglądają najciemniejsze miejsca na Ziemi.

Good Night Collective – działa od 2019 roku, tworzy go grupa artystów i astronomów: Justyna Olszewska, Karolina Dziadura, Paweł Franciszek Jaskuła i Michał Pawłowski. Wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty artystyczne popularyzujące naukę i działalność ekologiczną w kontekście astronomii. Ich głównym celem jest promowanie ochrony ciemnego nieba. W obszarze zainteresowań kolektywu znajdują się: astrofotografia, fotografia, film, instalacje, dźwięk, data science, fotometria, spektroskopia, a ich działania są prezentowane zarówno w galeriach sztuki współczesnej, jak i podczas konferencji naukowych.

Muzeum Artylerii w Toruniu, ul. Sobieskiego 28, godzina: 18:00
Muzeum Artylerii w Toruniu

Muzeum Artylerii w Toruniu © muzeumwl.pl

W trakcie Nocy Muzeów 2022 będzie można zobaczyć pokazy broni i wyposażenia wojskowego. Ciekawostką będzie celownik noktowizyjny zamontowany na 85 mm armacie ppnac. D -44. Dostępne będą dwie ekspozycje: w budynku Muzeum i plenerowa.

Ekspozycję plenerową tworzy sprzęt artyleryjski i rakietowy, w wielu wypadkach niespotykany w innych muzeach wojskowych np. stacja radiolokacyjna SNAR- 2 i 130 mm armata polowa M-46. Na szczególną uwagę zasługuje moździerz kal. 240 mm M-240 i 240 mm wyrzutnia rakietowa BM-24. Znacząca część ekspozycji stanowią rakiety balistyczne. Muzeum Artylerii jako jedyne w Polsce posiada komplet tego sprzętu – taktyczny zestaw rakietowy R-11M na podwoziu działa samobieżnego ISU-152K, ŁUNA-M (wyrzutnia 9P113 na podwoziu ZIŁ 135LM), zestaw SCUD, zestaw 9K79 TOCZKA oraz zestaw 9P116, tzw. Frog 3 – piktorun.pl

 

Po więcej zapraszam na profil Ilonapisze na Facebooku:

Facebook Ilonapisze
5 1 vote
Article Rating