CIEKAWE FILMY DO OBEJRZENIA NA TOFIFEST 2023

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2023 ruszył pełną parą! Przygotowałam zestawienie ciekawych filmów do obejrzenia. Pełen program festiwalowy możecie zobaczyć na oficjalnej stronie MFF Tofifest – www.tofifest.mojfestiwal.pl

Czwartek, 29 czerwca

19:15 – “Sok z żuka”, reż. Tim Burton.
CKK Jordanki, Aleja Solidarności 2

Adam i Barbara Maitlandowie wprowadzają się do swojego nowego domu w niewielkim miasteczku. Niestety ich idylla nie trwa długo, gdyż giną w wypadku samochodowym. Ich dusze zostają na 125 lat uwięzione w domu, w którym wkrótce pojawia się ekscentryczna rodzina z Nowego Jorku. Charles i Delia Deetzowie zmieniają miejsce nie do poznania, czym coraz bardziej irytują zamknięte w środku duchy. Maitlandowie wzywają na pomoc Beetlejuice’a, który swoimi niezwykłymi metodami ma wystraszyć intruzów.

20:00 – “Wszystko o moim życiu”, reż. Piotr Jacoń
Cinema City, sala 2, ul. Czerwona Droga 1/6

Michael jest kierowcą TIR-a i jednocześnie magistrem inżynierem matematyki. Kacper chce być reżyserem filmowym. Hektor i Luba tworzą patchworkową rodzinę. Maja jest aktywistką, a Małgosia artystką. Co ich łączy? Tożsamość płciowa — inna niż ta przypisana przy urodzeniu. „Bycie sobą” to dla nich wyjątkowe wyzwanie, codzienna walka. Ich życie jest pełne dramatycznych wspomnień i niezrozumienia, ale — co ważne — także euforycznych chwil teraźniejszości. Ten reportaż to zbiorowy portret młodych Polek i Polaków oczekujących jednego — poczucia godności. Godności w różnorodności.

Piątek, 30 czerwca

20:30 – “Dream’s Gate”, reż. Negin Ahmadi
Cinema City, sala 8, ul. Czerwona Droga 1/6

Negin Ahmadi, pochodząca z Iranu reżyserka filmowa, uzbrojona jedynie w swoją kamerę, zapuszcza się w głąb ogarniętej wojną północnej Syrii, dołączając do Kobiecej Jednostki Ochrony (YPJ) — kurdyjskiej milicji składającej się wyłącznie z kobiet. Osobiste poszukiwania oraz wewnętrzne konflikty, które nią targają, sprawiają, że film zamienia się w bardzo osobisty pamiętnik. Przyglądanie się życiu i współdzielenie losu kurdyjskich kobiet służących w jednostce powoduje, że reżyserka kwestionuje to, jak postrzega samą siebie oraz cenę, jaką kobiety płacą za zdobycie równouprawnienia i wolności w tym targanym chaosem regionie.

20:45 – “Mikołaj Kopernik”, reż. Janusz Nasfeter
Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6

Film ukazuje dzieje życia i pracy Mikołaja Kopernika, jego walkę o postęp i idee na tle społecznym epoki odrodzenia. Twórcy skupiają się na osobie najwybitniejszego polskiego astronoma, wielkiego uczonego, którego dzieła, napotykając wiele przeszkód, nie od razu dotarły do ogółu ludzkości. Poglądy Kopernika nie tylko stały w opozycji do nauk Ptolemeusza (heliocentryczna teoria wobec geocentrycznej), ale i były nieprzychylnie przyjęte przez ówczesny Kościół. Ostatecznie myśl kopernikowska stała się jedną z podstaw naukowego, materialistycznego poglądu na świat. Film w zdecydowanej większości warstwy zdjęciowej oparty na dawnych rysunkach i dokumentach. Uzupełniony zdjęciami Fromborka, miejsca samotni wielkiego uczonego, bohatera filmu, a także zdjęciami trickowymi poruszających się gwiazd.

Sobota, 1 lipca

15:15 – “My name is Andrea”, reż. Pratibha Parmar
Cinema City, sala 2, ul. Czerwona Droga 1/6

My Name is Andrea to hybrydowy, pełnometrażowy dokument o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci żyjących w XX wieku. Andrea Dworkin zaproponowała zupełnie rewolucyjną analizę męskiej dominacji – na wiele dekad przed narodzinami ruchu #MeToo, otwarcie wskazywała na wszechobecność seksizmu i kultury gwałtu, a także wpływu, jaki te zjawiska mają na codziennie życie wszystkich kobiet. W filmie przyglądamy się kluczowym momentom w życiu tej nieustraszonej wojowniczki, którą ukształtowały ruchy na rzecz praw obywatelskich, krzewiące takie wartości, jak sprawiedliwość i równość.

18:30 – “Inland”, reż. Fridtjof Ryder
Cinema City, sala 8, ul. Czerwona Droga 1/6

Oto współczesna baśń ludowa rozgrywająca się w wiejskiej scenerii Anglii. Młody chłopak, którego matka zaginęła w tajemniczych okolicznościach, musi powrócić do świata będącego niegdyś jego domem. Jego przewodnikiem w tym świecie jest ojciec i paczka starych przyjaciół, którzy wciąż są mu bardzo oddani. Przemierzanie okolicznych, odrealnionych ostępów leśnych i zanurzanie się w świecie nocnych rozrywek powoduje, że chłopak wreszcie mierzy się z poczuciem straty, która przenika jego życie w wielu różnych formach, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę.

Niedziela, 2 lipca

11:00 – “Wieloryb”, reż. Darren Aronofsky
Cinema City, sala 8, ul. Czerwona Droga 1/6

Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Jest uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

13:30 – “Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska
Cinema City, sala 8, ul. Czerwona Droga 1/6

Bliźniaczki z Walii — June i Jennifer Gibbons — przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu, ale także kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

Spotkamy się na miejscu, podczas sensów, a w międzyczasie zapraszam na moje social media:

  • Facebooka – recenzje filmów i bieżące informacje o festiwalu;
  • Instagrama – relacje z koncertów i wydarzeń specjalnych;
  • TikToka – wideo relacje w pełnych wersjach.

Leave a Reply