Tofifest 2023 Ilona pisze

TOFIFEST 2023 – NAJWIĘKSZE GWIAZDY PRZYJADĄ DO TORUNIA

Wielkimi krokami zbliża się MFF Tofifest 2023 Kujawy i Pomorze. 21. edycja festiwalu będzie trwać od 27 czerwca do 2 lipca 2023, jak zawsze – w Toruniu. Projekcje filmów odbędą się w: Centrum Festiwalowym w CKK Jordanki, Cinema City, kinie plenerowych na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i Ruinach Zamku Krzyżackiego.

Na plakacie jako motyw przewodni 21. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, Emmett Brown – naukowiec-wizjoner, znany z trylogii Roberta Zemeckisa “Powrót do przyszłości”.

TOFIFEST 2023 – NAJWIĘKSZE GWIAZDY

Widzowie mogą spodziewać się przyjazdu największych gwiazd polskiego kina, z którymi będą mogli spotkać się po seansach za darmo.

W tym roku Toruń odwiedzą m.in.:

  • Katarzyna Rosłaniec, Dorota Kolak, Jacek Poniedziałek, Krzysztof Stelmaszyk, czyli ekipa filmu „Jezioro słone”, której towarzyszyć będzie Katarzyna Butowtt, odtwórczyni roli głównej, która po latach ekranowej nieobecności powraca do kina w wielkim stylu;
  • Krzysztof Globisz, który w 2019 roku na Tofifest odebrał Złotego Anioła za całokształt twórczości, tym razem spotka się z widzami po seansie inspirowanego jego biografią filmu „Prawdziwe życie aniołów”, a towarzyszyć będzie mu reżyser Artur Baron” Więcek;
  • Marcin Bortkiewicz, Marianna Ame i Małgorzata Zajączkowska, czyli reżyser i aktorki filmu „Tonia”;
  • Grzegorz Przybył i Michał Żurawski, aktorzy filmu „Strzępy” Beaty Dzianowicz, którzy za swoje kreacje, znacząco odbiegające od ich znanego emploi, zostali docenieni przez krytykę;
  • Anna Jadowska i Dorota Pomykała, reżyserka „Kobiety na dachu” i odtwórczyni głównej roli, która stworzyła w filmie wybitną kreację. Aktorka spotka się z widzami festiwalu dwukrotnie, gdyż pojawi się również po pokazie filmu „Moje Stare”, gdzie towarzyszyć jej będą aktorka Dorota Stalińska i reżyserka Natasza Parzymies;
  • Marta Stalmierska, która spotka się z publicznością po dwóch filmach – “Braty” Marcina Filipowicza i “Hela” Anny Kasperskiej;
  • Michał Czarnecki, Marianna Zydek, Jan Macierewicz, czyli aktorzy i reżyser filmuSkołowani”.

Konkurs From Poland

Jednym z najważniejszych elementów MFF Tofifest jest konkurs From Poland, który poświęcony jest najciekawszych osiągnięciach polskiego kina. Wyboru filmów dokonuje Łukasz Maciejewski, ceniony krytyk filmowy.

W tegorocznym programie zaprezentowano 14 tytułów. Wśród nich znajdują się filmy, które zdobyły uznanie krytyków, takie jak “Kobieta na dachu”, “Niebezpieczni dżentelmeni”, “Prawdziwe życie aniołów”, “Filip” oraz “Tata”.

Krzysztof Globisz Tofifest 2023
Krzysztof Globisz w autobiografii “Prawdziwe życie aniołów”; odbierający Złotego Anioła z rąk Prezydenta Miasta Torunia za całokształt twórczości, fot. Wojciech Szabelski.

Nie mogło też zabraknąć gorących nowości, filmów: “Braty”, “Jezioro słone”, “Skołowani”, “Tonia” oraz “Zadra”. Są to produkcje, które przyciągają uwagę nie tylko oryginalnymi historiami, ale także doskonałą grą aktorską i przemyślaną reżyserią.

Dorota Kolak Tofifest 2023 Ilona pisze
Dorota Kolak – Ula z filmu “Jezioro słone”, fot. Łukasz Ziętek, materiały prasowe Teatru Wybrzeże.

Ponadto widzowie w Toruniu jako jedni z pierwszych, będą mogli zobaczyć wyczekiwane przedpremiery. Wśród nich znajdują się filmy takie jak: “Hela”, “Nie zgubiliśmy drogi”, “Miało cię nie być” oraz “Strzępy”.

Zdjęcie nr 1: Marta Stalmierska grała w takich produkcjach jak: “Hela”, czy “Braty”, fot. Maria Ornaf, Zuzanna Zachara-Hassairi, materiały prasowe Teatru Studyjnego.
Zdjęcie nr 2: Małgorzata Zajączkowska jako Babcia Wandeczka z filmu “Tonia”, fot. Adrian Chmielewski.

Do zobaczenia na wyjątkowym spotkaniu z niezwykłym światem kina, które zmusza do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Jak co roku zapraszam na:

  • Facebooka – recenzje filmów i bieżące informacje o festiwalu;
  • Instagrama – relacje z koncertów i wydarzeń specjalnych;
  • TikToka – wideo relacje w pełnych wersjach.

Oficjalna strona MFF Tofifest – www.tofifest.pl

Leave a Reply